onsdag, september 08, 2010
   
Text Size
Annons

Om Frontex i SvD i dag

I dag publicerar Svenska Dagbladet ett reportage om utvecklingen av Frontex och bevakningen av EU:s gränser. Bland annat konstateras att 27 EU-koordinerade flygningar med asylsökande som avvisades har gjorts bara i år. För att få en förståelse för vikten av att utvisningarna går rätt till rekommenderar jag en läsning av brittiska Liz Feketes rapport The deportation machine: Europe, asylum and human rights.

FARR och många andra organisationer har kritiserat Frontexutvisningar eftersom öppenheten i processen är mycket liten och de asylsökande ofta behandlas illa. Amnesty kritiserade förra året att Sverige i allt större utsträckning använder Frontex när utvisningar ska göras eftersom ansvarsutkrävandet är begränsat. 

Frida Metso

 

Politiker mot Maltautvisningar

Ledare för samtliga sju riksdagspartiers ungdomsförbund kräver i en artikel på DN Debatt 17/8 att Migrationsverket ska använda möjligheten i Dublinförordningen och inte utvisa ensamma flyktingbarn till andra EU-länder. Bland annat skriver de:

"Sverige och övriga EU-medlemsländer har ett ansvar för att se till att barns rättigheter inte kränks...Att Malta inte tar sitt flyktingpolitiska och humanitära ansvar ska inte belönas, men att överföra barnen är inte en påtryckning. Snarare är det en signal att Sverige accepterar att barn på flykt inte får sina mänskliga rättigheter tillgodosedda. Det måste finnas andra, betydligt mer sofistikerade och civiliserade sätt att utöva påtryckningar mot ett EU-land."

"Hälften av de barn som ska överföras tillbaka till Malta gömmer sig i Sverige för att hålla sig undan avvisning. Deras desperation talar tydligt om hur läget är. Andra EU-länder har valt att ta situationen på allvar. Tyskland överför inte till Malta. Norge låter barnen bestämma själva vilket land de ska prövas i, enligt Dublinförordningens paragraf 6.2. Frankrike och Spanien tillämpar inte längre Dublinförordningen för ensamkommande barn. Sverige har samma möjlighet men använder den ytterst sällan." Kan vi hoppas att deras moderpartier lyssnar och tydliggör för Migrationsverket vad riksdagen egentligen anser om utvisningar av ensamma barn kors och tvärs över EU?

Frida Metso

   

Migrationsverket om Malta

FARR står bakom kampanjen Barnens Bästa Främst - ett försök att uppmärksamma Migrationsverket på tillfällen då asylsökande barn skickas, enligt Dublinförordningen, till länder där deras rättigheter inte respekteras. Ett land vi lyft har varit Malta. Migrationsverket har nu gjort ett besök på plats - vilket är mycket positivt. Rapporten från besöket är dock nedslående. Inledningsvis konstaterar verket att "Alla utlänningar som tagit sig till Malta illegalt sätts i förvar efter ankomsten. Detta oberoende av om de ansöker om asyl eller inte." Detta upprör inte. Man noterar att "En person som är asylsökande och vars ärende inte ännu är avgjort, kan maximalt hållas förvarstagen i 12 månader." FARR och BBF-kampanjen har flera gånger påpekat det orimliga i att fängsla asylsökande. De långa förvarstiderna bekräftar också vår bild av att asylsystemet fungerar dåligt.

Vad gäller ensamma barn hävdar Migrationsverket att minderåriga hanteras väl, att de bor bra och har tillgång till vård och utbildning. Jesuit Refugee Commission (JRC) på Malta får dock i rapporten påpeka att "...ensamkommande barn som anländer till Malta i inledningsskedet tas i förvar och att det under perioder med hög inströmning av irreguljära migranter kan medföra att barnen blir kvar i förvaren i veckor och ibland månader." Detta trots att barn inte ska sättas i förvar ens enligt Maltas regler.

Avslutningsvis konstaterar Migrationsverket "Vad som dock inte kan uteslutas är att personer som för maltesiska myndigheter uppgivit sig vara vuxna, eller av maltesiska myndigheter (efter åldersutredning) bedömts vara vuxna, begett sig till Sverige och ansökt om asyl som minderåriga."

Enkelt uttryckt handlar detta om vad flyktingrörelsen ständigt försöker uppmärksamma. Barn som anländer till Malta uppger sig ofta vara vuxna för att ha möjlighet att kunna röra sig friare. Det skulle vara önskvärt om Migrationsverket inte enbart undersökte hur verkligheten ser ut på pappret, utan på riktigt. För en inblick i detta, läs om barns liv på Malta i den rapport som Anna Lundberg, universitetslektor i mänskliga rättigheter på Malmö högskola, och Emma Söderman, magisterstudent i Globala studier, Malmö högskola nyss lämnat  till Migrationsverket. Rapporten innehåller bland annat barns egna berättelser från Malta.

Frida Metso

   

Utredning om gömda barns skolgång

Regeringen har nu lagt fram sin utredning om gömda barns rätt till skolgång. FARR applåderar detta, men har vissa synpunkter i vårt remissvar kring hur lagförslaget är utformat. 

Frida Metso

   

Hearing om arbetskraftinvandring

Den 23 september var FARR:s vice ordförande Michael Williams inbjuden till socialförsäkringsutskottet för att ge synpunkter på arbetskraftsinvandring.

Du kan läsa hans anförande här

   

FARR 20 år

I samband med FARR:s 20-årsjubileum skrevs en debattartikel som bland annat jämför flyktingpolitiken för 20 år sedan med nu.

Du kan läsa artikeln här

   

Serbien inget internflyktsalternativ för romer

Många romer från Kosovo och vissa delar av Serbien har flytt sina hemtrakter undan trakasserier och förföljelse och flera av dessa har sökt asyl i Sverige. Många gånger erkänns deras asylskäl i Sverige, men de asylsökande hänvisas till internflykt i Serbien. Detta står i strid med UNHCR:s rekommendationer. De romer som avvisas från Sverige till Serbien som internflyktingar blir inte klassade som internflyktingar i Serbien eftersom de ankommer från ett tredje land. 

Sociala rättigheter såsom skola och sjukvård är i Serbien knutna till den del av landet där man är skriven. Utan jobb och fast bostad är det mycket svårt att bli registrerad i en annan del av landet. Detta gör att dessa människor antingen motvilligt söker sig tillbaka till den trakt som de flytt från eller tvingas till ett liv i utanförskap och misär på gatan och på soptippar. Det är ett väldokumenterat problem som beskrivs bl.a av Sida och UNHCR. Länderkommittén för fd Jugoslaviens rapport från besöken hos de sk. Batjnikromerna * och ett reportage i Amnestypress 1/08 visar detta med all önskad tydlighet.

Romer från Serbien som utsatts för förföljelse och diskriminering i sina hemtrakter och inte kan återvända dit hamnar i samma svåra situation som romerna från Kosovo. Deras möjlighet att bosätta sig i nya delar av landet är även de begränsade av diskriminering och svårigheten att registrera sig i en ny kommun.

FARR uppmanar Migrationsöverdomstolen att ta till sig UNHCR:s rekommendationer angående internflykt i Serbien för romer från Kosovo och låta dem även omfatta romer från Serbien som riskerar att hamna i samma svåra situation.

Dessa människor är inte i behov av ett teoretiskt internflyktsalternativ i Serbien utan ett reellt skydd i Sverige undan förföljelse och trakasserier.

Ingeborg Sevastik (Ordförande i FARR, Östhammar)

Michael Williams (Vice ordförande i FARR, Hedemora)

Carl Lundevi (Styrelseledamot i FARR, Göteborg)


* http://www.swedishcommittee.se/sidaromprojekt.html
   

Rätt till vård-initiativet

FARR är med i Rätt till vård-initativet som startar den 17 mars. Läs mer på initiativets hemsida.

   

Läs om avvisningar till Grekland

Sydsvenskan: "Irakier avvisas till Grekland trots kritik"

   

Länkar

Bli medlem

Annons