torsdag, maj 17, 2012
   
Text Size
Annons

STOPPA AVVISNINGARNA TILL AFGHANISTAN!

Migrationsverket har i ett vägledande beslut fastställt att asylsökande kan avvisas till Afghanistan. Fallet gäller en man som efter ett tidigare avvisningsbeslut haft tillfälligt uppehållstillstånd i Sverige. Vid ny bedömning av ärendet efter det att det tillfälliga uppehållstillståndet har gått ut anser Migrationsverket att läget i Kabul, som är mannens hemvist, är stabilt. Alltså kan han återvända dit.

FARR anser att det är helt oacceptabelt att återsända människor till Afghanistan, ett land som har en helt ohållbar politisk och humanitär situation med ständiga övergrepp och attentat, våld och attacker förekommer dagligen. Om man har vistats utomlands i flera år är man dessutom extra utsatt och misstänkliggjord. Säkerhetsläget i Afghanistan är mycket instabilt och ovisst.

FARR kräver att avvisningarna till Afghanistan stoppas omgående och att Migrationsverket bör ompröva sitt beslut. Om ingen omprövning sker uppmanar FARR att Migrationsdomstolen tar upp fallet till prövning och ger tyngd åt UNHCR:s senaste rapport om läget i landet.

FARR, 2007-05-18 

För mer information kontakta:

Michael Williams
Ordförande FARR
Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar. Du måste tillåta Javascript för att visa e-postadressen

Ingeborg Sevastik
Vice ordförande FARR
070-695 76 96

Länkar

Bli medlem